Duben 2008

Dopravní nehoda automobilů

26. dubna 2008 v 19:39 | Stanislav Grim |  Zásahy/Events
Dne 26.4.2008 vyjela jednotka SDH Chomutov (Mýtná) na DN. Po příjezdu na místo bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o DN bez zranění. Jednotka odpojila u obou vozidel akumulátory, odklidila následky nehody a zlikvidovala uniklé provozní kapaliny za pomocí sorbentu.

TFA Most

23. dubna 2008 v 20:21 | Stanislav Grim |  Soutěže, výstavy
Dne 23.4.2008 proběhlo TFA v Mostě, které bylo rozděleno do dvou kategorií a to kategorie A do 40 let a kategorie B nad 40 let. Soutěžilo se ve třech disciplínách TFA. První disciplínou bylo napojení dvou vedení 4x "B" na stroj a následné roztáhnutí v délce 80m, poté balení dvou hadic "B". V druhé silové disciplíně následoval Hammer box do kterého museli závodníci 50x udeřit 6kg kladivem (1 úder = úder nahoru a dolu), poté přenesení 30kg barelu po dráze 30m, činku vážící 80kg po 100m dráze a překonání bariéry pro požární sport. Třetí vytrvalostní disciplínou byl výběh do 22 patra budovy Komes, po výběhu následoval cíl. Mezi každou disciplínou byl odpočinkový čas 5 minut. První a třetí disciplína se prováděla s dýchacím přístrojem Racal 4000.

Speciální příslušenství

19. dubna 2008 v 12:50 | Stanislav Grim |  Školení/Fire tools
Tyto prostředky se především používají k technickým zásahům.
Hydraulické vyprošťovací zařízení:
S vyprošťovacím zařízením může pracovat pouze osoba, které byla prokazatelně seznámena s jeho obsluhou. Osoba pracující s vyprošťovacím zařízením musí používat ochranné pomůcky ( přilbu se štítem, holeňovou obuv, rukavice, zásahový oblek)
Skládá se -
- z nástroje
- pohonu
- tlakové hadice
Hydraulické nůžky:
Je možno stříhat kulatinu do průměru 20mm, nesmí se stříhat volantové tyče, přepružený a kalený materiál. Vůle mezi střižnými noži je 3mm a seřizuje se pomocí středového svorníku ( provádí servis výrobce)
Hydraulický rozpínák:
Rozpíná se pouze hrotama rozpínáku, rozpínací síla je větší než svírací.
Kombinovaný nástroj:
Umožňuje jak rozpínání tak i stříhání materiálu, oproti jednoúčelovým nástrojům má menší výkon.
Rozpínací válce:
Umožňuje rozpínání (oddalování) materiálu ( palubní deska, sloupky automobilu…..), používá se ze zakládací patkou, které se umisťuje mezi sloupek a práh automobilu.
Stříhač pedálů:
Slouží k stříhání pedálů a volantových tyčí, pohání se ručním zařízením (u systému CORE i motorový agregát)
Otvírač dveří:
Slouží k otvírání dveří.
Pohon -
- akumulátorový
- ruční
- motorový
Akumulátorový pohon:
Lehce přenosný, použití ve špatně přístupných místech, oproti motorovému pohonu není tak výkonný, má omezenou dobu činnosti.
Ruční pohon:
Ruční (nožní) pumpa, je primárně určen k nástroji s jednou tlakovou hadicí, lehký, mobilní (střihač pedálů)
Motorový pohon:
Nejčastěji používaný agregát, vzduchem chlazený, benzínový, čtyřdobí jednoválec, motor pohání dvoustupňové čerpadlo, které vytváří potřebný tlak na nástroj
1. stupeň slouží k pohonu nezatíženého nástroje
2. stupeň se spustí při zatížení nástroje
Maximální úhel náklonu agregátu je 20°, agregát musí jednou ročně prodělat revizní prohlídku, výměna motorového oleje je po prvních 5Mh, další po 50Mh, nebo jednou ročně.
Součástí agregátu je rozbočovací ventil, který umožňuje pracovat více nástroji najednou a zároveň slouží k odtlakování pracovní větve. Někteří výrobci umožňují volbu paliva, které by se po celou dubu životnosti má užívat. K vytváření tlaku se používají hydraulické minerální oleje.
Rozdělení podle váhy:
- Lehké ( do 20kg)
- Střední (od 20kg do 30 kg)
- Těžké ( nad 30 kg)
Tlakové hadice:
Životnost 10 let, která je vyražena na rychlospojce, nutno chránit proti mechanickému poškození, každý výrobce má jiné rychlospojky, délka 5-20m, dvouhadicové, jednohadicivé (CORE)
Tlaky -
- Lukas ….….63 MPa (51 MPa)
- Holmatro….72 MPa
- Weber…….63 MPa
- Zumro…….35 MPa (72 MPa)
- Narimex…..63 MPa
Výrobci nedoporučují propojovat zařízení s jinými výrobci.
Pneumatická zvedací a utěsňovací souprava:
Skládá se z nízkotlakých, vysokotlakých a pneumatických ucpávek.
Toto zařízení je plněno vzduchem z tlakové lahve, nebo z kompresoru ( v případě plnění kompresorem je nutno vaky vypláchnout saponátem)
Vysokotlaké vaky:
Používají se k zvedání těžších břemen (až 64 tun ), ale do menších výšek ( cca 30 - 40 cm), vaky se dodávají v sadách o různých velikostech, součástí sady jsou propojovací hadice, redukční a pojistný ventil, je možno použít dva vaky na sebe, ale musí se zabezpečit proti pohybu!
Zákaz použití přes ostré hrany, plnící tlak je do 0,8 MPa.
Součástí každého vaku je štítek obsahující:
- plnící tlak
- nosnost
- výšku zdvihu
- rok výroby
V případě prasknutí je nutno vak vyřadit!
Nízkotlaké vaky:
Používají se ke zvedání lehčích břemen (16 tun), ale do větších výšek (cca 60 cm) vaky se nesmí dávat na sebe! (nestabilní)
V případě protržení vaku je možno vak zalepit, do vaku se vejde až 10m3 vzduchu, plnící tlak je do 0,1 MPa, zákaz použití přes ostré hrany, součástí sady jsou propojovací hadice, redukční a pojistný ventil.
Ucpávky:
Slouží k utěsnění nežádoucích úniků NL, některé typy ucpávek jsou schopny jak ucpat netěsnost, tak i zároveň odčerpat NL, plnící tlak je do 0,1 MPa
Motorové pily:
Dělíme na -
- řetězové
- rozbrušovací
VRVN - Variabilní Ruční Vyprošťovací Nástroj
Nůž na řezání bezpečnostních pásů
Kladívko na rozbíjení oken
Zachytávač airbagů
Řezač skla
Dřevorubecká lopatka
Zakládací klíny a zařízení proti pohybu

3. týden duben

13. dubna 2008 v 19:01 | Stanislav Grim |  Foto týdne
Dne 23.4.2008 proběhne TFA Most. Prezentace od 9:00 - 9:45, začátek soutěže v 10:00. Místo konání - Prostor před Reprezentačním domem města Mostu. Více na www.skhuk.cz
POZOR!!! Prodloužení termínu v soutěži o nejhezčí techniku sboru ZDE!!!

Návštěva HZS Most

7. dubna 2008 v 20:26 | Stanislav Grim |  Hasičské stanice/Fire Departments
Stanice HZS Most je umístěna na kraji města v městské části Velebudice. HZS Ústeckého kraje územní odbor Most je rozdělen na dvě stanice, a to CPS Most a PS2 Litvínov. Na každé směně slouží 15 hasičů ( 3 výjezdová družstva), u PS2 Litvínov 7 hasičů na směně. Prvním výjezdovým družstvem je Scania CAS 24 - 2500/400 se zabudovanou GPS. K vybavení patří IDP Racal 4000, ochranné protichemické obleky OPCH 90-PO, obleky proti sálavému teplu HR2, laserový teploměr pro zjištění hořících míst, nebo míst se zvýšenou teplotou, vyváděcí kukly, detekce, motorové a rozbrušovací pily, lezecké vybavení, transportní nosítka SCOOP, vakuová matrace a dlahy. Druhým výjezdovým družstvem je RZA Nissan Patrol 4x4 s vyprošťovacím zařízením firmy Lukas ( agregát, nůžky, rozpínák, rozpěrné válce), vysokotlaké zvedací vaky, motorové a rozbrušovací pily, lékařské a křísící vybavení, hasící přístroje. Tatra 815 CAS 32 - 8200/800 (záložní).Třetím výjezdovým družstvem je AZ 52 Iveco Magirus, který má vlastní čerpadlo, na žebříkovou sadu se dá nasadit koš kam se může přidělat - nosítka, sklopná proudnice (dodávku vody zajišťuje 55 m hadice "B" ), tyč pro vytvoření kotevního bodu (lezecká skupina), pro výstup nebo evakuaci slouží žebříkový výtah.Liaz 101.860 TA4 s hydraulickou rukou. Vybavením TA4 je vyprošťovací hydraulické zařízení Narimex, vysokotlaké zvedací vaky Holmatro (až do 67 tun), motorové a rozbrušovací pily, čerpadla do výbušného prostoru, vybavení pro likvidaci škodlivého hmyzu. Dále Avia A31 Turbo TA2 chemická. Vybavením jsou ucpávky, norné stěny, sorbenty a sorbční látky, barely pro NL, čerpadlo pro čerpání NL, ochranné obleky proti agresivním látkám SUNIT, dekontaminační vana, vakuové záplaty. PPLA Avia A30 - ochranné protichemické obleky OPCH 90-PO, Trellchem Super Extra, IDP Racal 4000, Saturn S7, Saturn S2 ( pro VD). Na stanici mají také přívěsy -sněhový S 4x30 s množstvím hasiva 120 kg a dobou činnosti 240s, přívěs na ropné havárie a přívěs pro požáry s velkým množstvím evakuovaných - DP Saturn S2, Saturn OXY, deky.
Mockrát děkuji AXEmu a všem hasičům ze směny "B" za ochotu.